Staff Directory

Administration

 

Tamikka Sykes

Tamikka Sykes

Principal
Catrice Diamont

Catrice Diamont

Dean of Students
Sabrina Brown

Sabrina Brown

Special Education Coordinator
Latetia Cureton-Alston

Latetia Cureton-Alston

Registrar
Kobie Brooks

Kobie Brooks

Manager of Strategy and Logistics
Deborah Barr

Deborah Barr

Business Manager
Mrs. Carpenter

Mrs. Carpenter

Registrar Volunteer
1715167216371639158515801673

Teachers

Greta Schorn

Greta Schorn

Art Teacher
Stephan Braswell

Stephan Braswell

Spanish Teacher
Para Perry

Para Perry

Music Teacher
James Ewing

James Ewing

STEM Teacher
Frank Briscoe

Frank Briscoe

Physical Education Teacher
Sherry Logan

Sherry Logan

Librarian
Catrina Harris

Catrina Harris

PK3 Lead Teacher
Shaun Taylor

Shaun Taylor

Paraprofessional
Sophie Albamonte

Sophie Albamonte

Literacy Aide
Byul Yoon

Byul Yoon

PK3/4 Inclusion Lead Teacher
Sharron Williams-Stuart

Sharron Williams-Stuart

Paraprofessional
Kelli Collins

Kelli Collins

Paraprofessional
Chandra Thomas

Chandra Thomas

PK3/PK4 Lead Teacher
Ms. Kadeja

Ms. Kadeja

Literacy Aide
Aiesha Myles

Aiesha Myles

Paraprofessional
Artina Austin

Artina Austin

PK4 Lead Teacher
Chanale Tobe

Chanale Tobe

Paraprofessional
Mr. Mike

Mr. Mike

Literacy Aide
Lindsey Abesh

Lindsey Abesh

Kindergarten Lead Teacher
Anita Ylli

Anita Ylli

Paraprofessional
Christine Anderson

Christine Anderson

Kindergarten Lead Teacher
Christina Shelton

Christina Shelton

Paraprofessional
Jennifer Fitzpatrick

Jennifer Fitzpatrick

Grade 1 Lead Math Teacher / K-2 Coach
Abby Hare

Abby Hare

Grade 1 Lead ELA Teacher / K-2 Coach
Martinique Sealy

Martinique Sealy

AmeriCorps Member
Rachel Terlop

Rachel Terlop

Grade 1 Lead Teacher
Ms. Young

Ms. Young

Paraprofessional
Anna Yankson

Anna Yankson

AmeriCorps Member
Keenia Adams

Keenia Adams

Grade 2 Lead Teacher
Ms. Bradley

Ms. Bradley

Long-Term Substitute Teacher
Lea Theodorou

Lea Theodorou

AmeriCorps Member
Tanisha Roberts

Tanisha Roberts

Grade 2 Lead Teacher
Alexis Reid

Alexis Reid

AmeriCorps Member
Brenda Wooten

Brenda Wooten

Paraprofessional
Stephanie Gladney

Stephanie Gladney

K-2 Self-Contained Lead Teacher
Heidi Dull

Heidi Dull

Grade 3 Literacy Lead Teacher
Erica Kris

Erica Kris

AmeriCorps Member
Jhoskesia Manigault

Jhoskesia Manigault

Grade 3/4 Math Lead Teacher
Taylor Kitchen

Taylor Kitchen

AmeriCorps Member
Wyomia Scott

Wyomia Scott

Grade 4 Literacy Lead Teacher
DeAntre Watkins

DeAntre Watkins

AmeriCorps Member
Jamila Keyes

Jamila Keyes

Grade 4 Lead Math Teacher / 3-5 Coach
Kelly Harper

Kelly Harper

Grade 4 Lead ELA Teacher / 3-5 Coach
Elize Manoukian

Elize Manoukian

AmeriCorps Member
Beverly Worthington

Beverly Worthington

Grade 5 Lead Math Teacher
Miriam Hugee

Miriam Hugee

Grade 5 Lead Literacy Teacher
Dimitri Digbeu Jr.

Dimitri Digbeu Jr.

AmeriCorps Member
Ryan Adriatico

Ryan Adriatico

3-5 Self-Contained Lead Teacher
Kenisha Pecot

Kenisha Pecot

Paraprofessional
Hajar Bencherki

Hajar Bencherki

PreK-2nd Grade Special Education Inclusion Teacher
Jessica Zenzel

Jessica Zenzel

2nd / 3rd Grade Special Education Inclusion Teacher
Amzatu Fadika

Amzatu Fadika

3rd / 4th Grade Special Education Inclusion Teacher
John Croddy

John Croddy

5th Grade Math Special Education Inclusion Teacher
Larry Norman

Larry Norman

5th Grade Literacy Special Education Inclusion Teacher
167415831658164515841675165016621655167016761677166416541656157316661678155216791556168016461648168116821683168416851686166316591687166916471643165216531688166016681651164917721689169016421691165715811671169216381693

Support Staff

Jennifer Kordell

Jennifer Kordell

Speech Pathologist
Shaina Kirschenbaum

Shaina Kirschenbaum

Academic Intervention Coach
Abigail Lamb

Abigail Lamb

Literacy Lab Tutor
Janea Jump

Janea Jump

Literacy Lab Tutor
LeeVon Floyd

LeeVon Floyd

Behavior Technician
Alan Clipper

Alan Clipper

Behavior Technician
Larry Donathan

Larry Donathan

ELL Teacher
1661164116941695169616971698169917001701

Other Staff

Ms. Bradley

Ms. Bradley

Long-Term Substitute Teacher
Michael Richardson

Michael Richardson

Custodian
Leonard Brown

Leonard Brown

Custodian
Alvin Cutchember Sr.

Alvin Cutchember Sr.

Custodian
Mr. Thomas

Mr. Thomas

Custodian
Eric Thrope

Eric Thrope

Crossing Guard
Nurse Pope

Nurse Pope

Nurse
Officer Middleton

Officer Middleton

Security Guard (Monday-Thursday)
Officer Caldwell

Officer Caldwell

Security Guard (Friday)
Mrs. Ali

Mrs. Ali

School Substitute Teacher
Mrs. Athias

Mrs. Athias

School Substitute Teacher
Ms. Dickson

Ms. Dickson

School Substitute Teacher
Mr. Ford

Mr. Ford

School Substitute Teacher
Shanelle Roberson

Shanelle Roberson

CityYear Corps Impact Manager
Peter Estes

Peter Estes

CityYear Corps Team Leader
Gloria Tobe

Gloria Tobe

Before/After School Coordinator
1686170215991640170316651704170517061707170817091710171116441667